سبزاندیشان کویر

مديركل حفاظت محيط زيست استان تهران: اجرا شدن استاندارد يورو 2 باعث كم شدن معضلات زيست محيطي مي شود

دكتر رسول علي اشرفي پور مديركل حفاظت محيط زيست استان تهران با اعلام اين مطلب افزود: ازسال 82 به بعد خودرو هاي توليد شده در داخل كشور داراي استاندارد يورو 2 مي باشد. استاندارد يورو 2 به نوبه خود استاندارد خوبي است و فرق آن  با استاندارد يورو 5 در ميزان ذرات معلق خارج شده از خروجي اگزوز خودرو هاست كه در حدود 20 گرم در هر كيلومتر اختلاف دارد . به عبارتي با ارتقاء سطح استاندارد يورو 2 به يورو 5 حداقل 20 گرم در هركيلومتر از ذرات معلق خارج شده از اگزوز خودرو ها كاسته مي شود و در صورتيكه خود استاندارد يورو 2 هم بطور كامل و مناسب در خودروها رعايت شود ، خيلي از معضلات زيست محيطي كمتر مي شود .

وي با بيان اين موضوع كه توجه به عمردو قطعه مهم در خودروها شامل كاتاليست و كنيستر حائز اهميت است ، اظهار داشت: اين دو قطعه داراي عمر مفيد هستند و بايد بعد ازطي مسافت استاندارد تعويض شوند . متاسفانه در حال حاضر تعويض نمي شوند و شرايط تعويض اين قطعات نيز در بازار وجود ندارد.

مديركل حفاظت محيط زيست استان تهران از برگزاري جلساتي پيرامون اين موضوع  با خودرو سازان داخلي در كارگروه كاهش آلودگي هوا خبر داد وگفت : در بهار و تابستان امسال جلساتي در اين رابطه با خودروسازان صورت گرفته كه انشاالله  تعداد اين قطعات  در بازار فروش بيشتر شود و تعويض به موقع اين دو قطعه جزو الزامات معاينه فني خودروها قرار گيرد.

علي اشرفي پور اظهار اميدواري كرد:  با پي گيري هاي محيط زيست و انجام نشستهاي علمي مشترك واز طرفي پي گيري مطالبات كارگروه كاهش آلودگي هواي تهران در رابطه با اين موضوع به استناد مصوبات كارگروه، بتوان هر چه زودتر به توليد خودروهايي با استاندارد يورو 5 دست يافت./


نوشته شده توسط زهره یزدانی در ۹۰/۰۶/۳۰ ساعت 11 AM | لینک ثابت |

عاملان كشتار وحشيانه خرس و دو توله همچنان در بازداشت هستند

معاون محيط طبيعي اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان با رد هر گونه شايعات مبني بر آزادي عاملان كشتار وحشيانه خرس ماده و دو توله اش در سميرم، از بازداشت اين افراد خبر داد.

به گزارش دبيرخانه پروژه حفاظت از تنوع زيستي زاگرس مركزي، مهدي انصاري گفت: يكي از افرادي كه در ارتباط با اين واقعه دلخراش دستگير شده، سابقه شرارت در منطقه و چندين مورد شكار غير قانوني هم داشته كه هر بار از دست قانون گريخته ولي اين بار بعد از ارتكاب جرم و كشتن وحشيانه يك خرس ماده و دو توله سه ماهه اش، با گزارش هاي مردم محلي، ماموران محيط زيست در جريان موضوع قرار گرفتند كه فيلم اين واقعه نيز خيلي زود در بين مردم منطقه پخش شد و علاوه بر اينكه باعث جريحه دار شدن احساسات مردم منطقه شد به ما نيزكمك كرد تا بتوانيم با همكاري نيروي انتظامي متخلفان را شناسايي و دستگير كنيم كه اين امر بعد از 24 ساعت اتفاق افتاد.

معاون محيط طبييعي اداره كل حفاظت محيط زيست استان اصفهان همچنين گفت: در حال حاضر با شكايت محيط زيست اين افراد در بازداشت به سر مي برند و فردي كه با قرار وثيقه 200 ميليون توماني آزاد شده، پدر يكي از متخلفان بوده كه به دليل نگهداري اسلحه كلت در منزل بازداشت شده بود ولي سپس آزاد شد.

وي ادامه داد :علاوه بر اين چون بسياري از مردم روستاها و عشاير محلي و سميرمي ها نيز با ديدن اين فيلم متاثر شدند و شكايت داشتند، دادستان سميرم نيز به عنوان مدعي العموم و به نمايندگي از مردم از متخلفان شكايت كرده است كه علاوه بر شكايت محيط زيست به شكايت مدعي العموم نيز در دادگاه رسيدگي خواهد شد.

انصاري همچنين درباره اينكه گفته مي شود يكي از افراد خاطي خود در سمت معلم آموزش و پرورش مشغول به كار است گفت: اين افراد سابقا معلم بوده ولي به دليل داشتن پرونده تخلفاتي از آموزش و پرورش اخراج شده است كه البته باز هم تاسف بار است كه يك انسان اينچنين در برابر سه حيوان مظلوم و بي پناه دست به چنين جنايتي بزند.

موضوع كشته شدن يك ماده خرس و دو توله سه ماهه اش در شمس آباد ونك در شهرستان سميرم اصفهان در هفته هاي گذشته موجي از اعتراضات مردمي و گروههاي زيست محيطي و رسانه ها را به دنبال داشته است. دراين واقعه دو شكارچي متخلف اقدام به شليك گلوله به سمت يك خرس ماده مي كنند كه منجر به مرگ ماده خرس مي شود اما درنهايت قساوت ، شكم توله ها را زنده زنده با چاقو مي برند تا بر اساس باورهاي غلطي كه داشتند از امحا و احشا داخلي بدن اين حيوانات براي درمان برخي بيماريها استفاده كنند.

پخش اين فليم در بين مردم و رسانه ها و صداي ناله هاي توله هاي زخمي بر بالين ماده خرس و رفتارهاي غير انساني اين دو شكارچي با توله ها، اشك بسياري از دوستداران محيط زيست را در آورد.

همچنين در همين حال گفته مي شود ضارب اصلي اين سه خرس، پيش از اينسالها قبل در دوران تحصيل، با چاقو به يكي از دانش آموزان در مدرسه نيز حمله ور شده بود و وي را از ناحيه پا به شدت مجروح كرده بود.


نوشته شده توسط زهره یزدانی در ۹۰/۰۶/۳۰ ساعت 11 AM | لینک ثابت |

بر اثر سم ريزي؛ شش هزار قطعه ماهي در تالاب تپراق كندي پارس آباد مغان تلف شد


مديركل حفاظت محيط زيست استان اردبيل گفت: بر اثر ريختن سم شيميايي در تالاب تپراق كندي اين شهرستان مرزي، حدود شش هزار قطعه انواع ماهي تلف شد.   علي حميدي، افزود: افراد سودجو با اين شيوه كه در هيچ كجاي دنيا مرسوم نيست قصد صيد ماهي را داشتند كه متاسفانه باعث از بين رفتن اين تعداد ماهي و شماري از ديگر آبزيان اين تالاب شدند. وي به تبعات و آثار زيانبار چنين روش غلط و غيرقانوني صيد ماهي اشاره كرد و ادامه داد: ماموران اين اداره بلافاصله پس از اطلاع به محل اعزام شدند و در اين رابطه دو نفر را شناسايي و به مراجع قضايي منطقه معرفي كردند. وي تالاب روستاي تپراق كندي را از جاذبه هاي طبيعي و منطقه نمونه گردشگري اين شهرستان ذكر كرد و گفت: با افرادي كه به هر نحوي از انحاء به محيط زيست آسيب بزنند برابر قانون به شدت رفتار خواهد شد. حميدي، از اقشار مختلف مردم به خصوص از روستائيان و عشاير منطقه خواست، محيط بانان را در حراست از محيط زيست و انجام وظايف محوله ياري كنند. پارس آباد مغان 200 هزار نفر جمعيت دارد و در220 كيلومتري شمال اردبيل و سواحل زيبا و دل انگيز رودخانه ي مرزي ارس(آراز) واقع است.
نوشته شده توسط زهره یزدانی در ۹۰/۰۶/۲۳ ساعت 14 PM | لینک ثابت |

مديركل محيط زيست آذربايجان غربي گفت: سياسي كردن مسائل درياچه اروميه به نفع آن نيست


حسن عباس نژاد با اعلام اين مطلب گفت: دولت و مردم بايد با همكاري هم نسبت به حل اين بحران اقدام و از سياسي شدن موضوع جلوگيري كنند.

 
وي با اشاره به عوامل تشديدكننده بحران كم آبي درياچه گفت: 33 درصد عوامل انساني در اين امر دخيل هستند و در اين ميان بخش كشاورزي با مصرف بيش از 90 درصد آب بيشترين سهم را دارد.
وي اظهاركرد: ستاد مديريت بحران درياچه اروميه اجراي 24 پروژه را به عنوان پروژه هاي اولويت دار و اضطراري در زمينه احياي درياچه اروميه آغاز كرده است.


عباس نژاد گفت: اين طرح ها در مدت پنج سال اجرا و اعتبار آنها نيز 12هزار و 800 ميليارد ريال مي باشد.
وي افزود: درياچه اروميه براي احيا به 25 ميليارد مترمكعب آب نياز دارد و با سه ميليارد مترمكعب آب هدايتي به آن، وضعيت درياچه ثابت نگاه داشته مي شود.

 
مديركل محيط زيست آذربايجان غربي با اشاره به تامين آب اين درياچه از سه استان گفت: سه منبع تغذيه اي براي درياچه اروميه پيش بيني شده كه از آذربايجان غربي ، شرقي و كردستان تامين مي شوند.
وي افزود: 21 رودخانه دايمي و فصلي، آب هاي زيرزميني و انتقال بين حوضه اي و باروري ابرها از جمله اين منابع مي باشند.


وي اظهاركرد: از شش ميليارد و 800 ميليون مترمكعب آب اين حوضه ها سه ميلياردو 100 ميليون مترمكعب به درياچه هدايت خواهد شد.


عباس نژاد گفت: امسال ميزان تبخير آب درياچه كاهش يافته و ارتفاع آب نيز در فصل آبگيري 80 سانتي متر افزايش يافت كه نسبت به زمان مشابه در سالهاي گذشته رقم خوبي بود


وي افزود: پروژه هاي پايش آنلاين آب هاي ورودي ازسمت جنوب به درياچه، سيستم آبرساني براي شرب حيات وحش درياچه و احياي تالابها از ساير طرح هاي اجرايي محيط زيست استان در سال جاري هستند.
وي گفت: اين طرحآبرساني براي شرب حيات وحش نيز با هفت ميليارد و 500 ميليون ريال اعتبار اجرا مي شوند.


وي تراز فعلي درياچه اروميه را 11/1271متر از سطح درياهاي آزاد اعلام نمود.


نوشته شده توسط زهره یزدانی در ۹۰/۰۶/۲۱ ساعت 10 AM | لینک ثابت |

نخستين جلسه كارگروه مخاطرات زيست محيطي استان تهران برگزار گرديد.

نخستين جلسه كارگروه مخاطرات زيست محيطي استان بر اساس مصوبات شواي مديريت بحران با حضور نمايندگان دستگاههاي ذيربط  در اداره كل حفاظت محيط زيست استان تهران تشكيل شد.

دكتر علي اشرفي پور مديركل حفاظت محيط زيست استان تهران ضمن عرض خيرمقدم حضور مدعوين جلسه از تشكيل چنين جلساتي ابراز خرسندي نموده و حضور نمايندگان دستگاههاي مرتبط را در حل بسياري از مسائل زيست محيطي قطعا اثرگذار و موثر خواندند.

وي گفت با توجه به تمام پيچيدگيها و معضلات زيست محيطي در استان تهران كه بعضاً و نوعاً در دفعات اول خود را بصورت بحران نشان نمي دهد ولي با وجود تكرار بصورت بحران بروز خواهد كرد لذا تشكيل چنين جلساتي را با وجود آمادگي موجود در دستگاهها امري بسيار ضروري و مهم تلقي نمودند.

در اين جلسه دكتر علي اشرفي پور به تشريح و معرفي مناطق تحت مديريت استان تهران خصوصاً مناطق با حساسيت بالا پرداخت و اين مناطق را جزو مناطق بكر و بسيار حساس دانست كه در صورت بروز حوادث غيرمتقربه و ناگهاني و بروز هرگونه بحران براي استان تهران هركدام از اين مناطق پتانسل ويژه اي داشته و در آن زمان كاركرد خود را نشان خواهند داد.وي معضلات موجود در حوزه محيط زيست انساني را تهديدي براي محيط زيست طبيعي استان دانست و افزود دستگاه محيط زيست وظيفه پايش هاي زيست محيطي و نظارت بر منابع آلاينده را در بخش هوا،آب ، خاك و صوت را دارد كه با توجه به استقرار 22 درصد واحدهاي صنعتي كشور مشتمل بر 97 هزار واحد صنعتي در استان تهران و همچنين محدوديت نيرو و امكانات اين دستگاه در امر پايش از ظرفيت بخش خصوصي نيز استفاده شده و تا اين زمان 70 آزمايشگاه معتمد در سطح استان تهران فعال مي باشند.

دكترعلي اشرفي پور همچنين به موضوع پسماندهاي ويژه در استان تهران اشاره كرده و گفت بسياري از واحدهاي صنعتي شيوه و راهكارهاي امحاء پسماندهاي ويژه صنعتي خود را نمي دانند و لذا در بسياري از موارد اقدام به سوزاندن اين ضايعات كه بويژه در نواحي جنوب و جنوب غربي تهران به وضوح ديده ميشود مي نمايند كه اين امر آثار بسيار مخربي را بر محيط زيست و سلامت شهروندان خواهد داشت و مي تواند بحراني جدي براي محيط زيست تلقي شود.

سلامت آب شرب و آبهاي سطحي و زيرزميني نيز از ديگر مباحث مورد توجه مديركل حفاظت محيط زيست استان تهران بود. ايشان در اين خصوص گفت امروزه شاهد اخبار متعددي در ارتباط با آلودگي آب شرب تهران هستيم. و با وجود اينكه رودخانه جاجرود بعنوان تامين كننده آب شرب تهران از جمله رودخانه هاي حفاظت شده مي باشد و قوانين متعددي درخصوي حرايم كمي و كيفي آن وجود دارد ليكن در بسياري از موارد اين حرايم مورد تعدي و تجاوز قرار مي گيرد.و ما در بسياري از موارد شاهد ناديده گرفتن land scape planning مي باشيم و يكي از اهداف اين جلسات را مي توانيم بررسي اين موضوع و تغيير رويه ها قرار دهيم.

وي گفت هرچند داشتن قوانين و ضوابط بسيار مهم است ولي وجود برنامه هاي مهندسي در كنار آن ضوابط در راستاي جلوگيري از هرگونه تعرض و آسيب به حيات طبيعي را مهم دانست.

رسول علي اشرفي پور علاوه بر اين يكي ديگر از مخاطرات جدي زيست محيطي در شهر تهران را موضوع آلودگي هواي تهران دانست. كه تهيه برنامه جامع كاهش آلودگي هواي تهران و اجراي آن را در راستاي كنترل خطرات مربوط به آلودگي هواي تهران مهم ارزيابي كرد.

علي اشرفي پور مشكل اساسي در بحث فاضلاب را نيز وجود COD, BOD بالا دانست. و افتتاح 4 مدول تصفيه خانه جنوب تهران را در بهبود اين مسئله مهم تلقي نمودند. وي افزود در بحث مديريت رود دره هاي شهر تهران شهرداري تهران به خوبي عمل كرده و برنامه هاي مناسبي را اجرا و يا در دست انجام دارد.

وي شناخت فرصتها و تهديدات و برنامه ريزي لازم و تعيين شرح وظايف را در گرو برگزاري جلسات كارگروه مخاطرات زيست محيطي استان خاطرنشان كرد.


نوشته شده توسط زهره یزدانی در ۹۰/۰۶/۲۱ ساعت 10 AM | لینک ثابت |

منطقه شکار ممنوع گود غول سیرجان

این منطقه در غرب کویر نمک سیرجان و در 40 کیلومتری غرب شهر سیرجان و در حاشیه شمالی منطقه حفاظت شده بهرام گور واقع و بهترین زیستگاه حیات وحش در شهرستان سیرجان می باشد .مساحت منطقه تقریبا 50175 هکتار و بلندترین ارتفاع آن سیاهکوه می باشد این منطقه در جنوب غربی شهر سیرجان در بین راه سیرجان شیراز واقع شده است . منطقه شکار ممنوع سیاه کوه بیشتر کوهستانی است . مهم ترین بلندی های آن شامل قله سیاهکوه با ارتفاع 2745 متر ، قله خواجویی به ارتفاع 2912 متر و کوه تونل به ارتفاع 2512 متر است . و کم ارتفاعترین منطقه دشتی آن دشت چاه هنزاء از سطح دریا 1730 متر ارتفاع دارد که در شرق منطقه واقع شده است .در داخل منطقه آبشخورهایی به صورت طبیعی وجود دارد مانند چشمه چک چک، لیس آب  و چاه پت،در بعضی ماههای سال آّبشخور چاه پت توسط خانوار کوچرو اشغال می گردد . در این مدت شکار منطقه از دو چشمه دیگر استفاده می نماید . اخیرا توسط اداره حفاظت محیط زیست سیرجان چند مورد آبشخور مصنوعی (حوضچه زیر زمینی ) احداث گردیده و مشکل کمبود آب را جبران نموده است . گرچه گوشه ای از منطقه حفاظت شده بهرام گور موسوم به کوههای زیارت و همجوار منطقه گود غول در این قسمت قرار دارد و از نظر پوشش گیاهی قرینه منطقه گود غول است ولی در سطح شهرستان سیرجان منطقه گود غول استعداد بیشتری در نگهداری حیات وحش دارد . منطقه دارای کل و بز ،قوچ و میش، گرگ و روباه و جبیر است در این منطقه کبک و تیهو فراوان دیده می شود و پرندگانی مانند عقاب طلایی ،سارگپه پا بلند ،دلیجه،شاهین ، کبوتر چاهی ،کوکر شکم سییاه ،چکاوک محلی ،زاغ بور و هوبره قابل مشاهده می باشد.

پوشش سبز منطقه را می توان به دو بخش مرتعی و جنگلی تقسیم نمود.

به طور کلی پوشش گیاهی منطقه در بیشتر بخشهای آن خصوصا کم شیب و دشتی و نیز اعظم نواحی کوهستانی را گیاه درمنه به صورت یک گیاه غالب تشکیل داده است که به همراه آن گیاه قیچ نیز با پوشش کمتر دیده می شود .. در این منطقه درختچه کهکم و بنه دیده می شود در مجموع تعداد 206 گونه گیاه آوندی مشاهده می شود.

گیاهان مرتعی که بیش از سایر گونه های گیاهی دیده می شوند درمنه،قیچ، کل قیچ، شور،آنغوزه ،آویشن و انواع گیاهان علفی و دارویی دیگر و گیاهان درختی و درختچه ای شامل درختچه قوسک که به صورت نسبتا پرتراکم روئیده و گونه های کهکم ، بنه ، بادام کوهی، تنگرس،هوم ، جنگلهای بنه ، بادام و تگرس که در بین درختان و درختچه ها نمود بیشتری داشته و زیبایی خاصی به منطقه داده است . آثار کاوش جهت استخراج سنگ معدن در منطقه موجود است ولی به لحاظ ارزش اکولوژیک فعلا از کارکرد معدن ممانعت به عمل آمده است.


نوشته شده توسط زهره یزدانی در ۹۰/۰۶/۲۰ ساعت 16 PM | لینک ثابت |

RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM

کلیه ی حقوق مادی و معنوی وبلاگ bioir محفوظ می باشد.
طراحی شده توسط مسعود بینایی